4 miejsca na Podlasiu, które koniecznie musisz odwiedzić

4 miejsca na Podlasiu, które koniecznie musisz odwiedzić

Podlasie z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży. Swoim pięknem i dzikością zachwyca o każdej porze dnia i roku. Poznaj 4 miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w województwie podlaskim.

1. Supraśl –  podlaskie wielokulturowe miasteczko z ponad 500-letnią tradycją

To kameralne miasteczko liczące ok 5 tys mieszkańców w samym centrum Puszczy Knyszyńskiej. Są tu cenne zabytki :Prawosławny Męski Monaster  Zespół Klasztorny Bazylianów z jedyną w Polsce cerkwią obronną, Pałac Buhcholtzów- dawnego łódzkiego fabrykanta, ulica z domami tkaczy.
Warto odwiedzić:

 • Galerię Autorską  Wiktora Wołkowa -znanego fotografika.
 • Muzeum Ikon z bardzo bogatą kolekcją w większości pochodzących z przemytu.
 • Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa z zobaczyć ciekawe pokazy czerpania papieru i drukowania dawnych książek.
 • Po dawce zwiedzania trzeba wstąpić do Baru “Jarzębinka ” na kiszkę , babkę ziemniaczaną lub kartacze albo do małej restauracji “Tatarynka” na danie z kuchni tatarskiej.

Warto zagubić się  w krętych uliczkach i poczuć jak płynie życie z rytmie slow pospacerować uliczkami  upamiętnionymi w filmach “U Pana Boga za Piecem” czy “Blondynka” oraz bulwarami nad rzeką. Wieczór możemy spędzić oglądając przedstawienie  w znanym w Europie teatrze ” Wierszalin ” lub restauracji  “Prowincja”  w Domu Ludowym czy “Bohema” w pobliżu Pałacu Buhcholtzów. Na koniec dnia polecamy spacer Supraśl by night, gdyż wiele zabytków w tym grobowce rodzin fabrykantów na miejscowym cmentarzu są ładnie podświetlone.

2. Puszcza Knyszyńska – pierwotna naturalność na wyciągnięcie ręki

Puszcza Knyszyńska jest jednym z nielicznych obszarów, które zachowały swoją pierwotną naturalność. Supraska sosna należy do unikatów na skalę europejską pod względem urody, rozmiarów i cech technicznych. Zdrowa i odporna, przez wiele lat była eksportowana do Europy Zachodniej jako surowiec na maszty. Dlatego często określana jest jako sosna masztowa. Lecznicze właściwości lasu sosnowego przyczyniły się do nadania dla Supraśla statusu uzdrowiska. Spacer po puszczy możemy połączyć z grzybobraniem .Warto zaopatrzyć się w aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) z mapą z zaznaczonymi miejscami dla grzybiarzy. Zachęcamy również do coraz bardziej znanych ” kąpieli leśnych”.

Można wyruszyć w las pieszo lub z kijkami nordic bezpośrednio z Supraśla idąc jedną z wielu ścieżek  w kierunku  Cieliczanki lub w  okolicę Pólka.
Polecam również wycieczki rowerowe  licznymi trasami rowerowymi. Są trasy o różnej trudności od płaskich i łatwych do odcinków z dużymi przewyższeniami. Z tego powodu często organizowane są imprezy maratony rowerowe MTB . Należy pamiętać, że puszcza porasta tereny polodowcowe z licznymi pagórkami. Warto zaopatrzyć się w mapki i inne materiały w punkcie Informacji Turystycznej w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, niestety jest on czynny  tylko poniedziałek-piątek.

W Supraślu bez problemu można wypożyczyć rower lub kajak i poznać puszczę płynąc skrajem lasu lub na dwóch kółkach. Nie zapominajmy o podziwianiu lasu, odpoczynku i relaksie. Pamiętajmy, że godzinny spacer w lesie zostawia  pozytywny efekt nawet przez miesiąc.

3. Szlak Podlaskiego Orientu, czyli Szlak Tatarski

Podlaski Szlak Tatarski to tak naprawdę dwa szlaki. Jeden długi, drugi krótki.
Ten pierwszy to Szlak Tatarski „Duży”, drugi – Szlak Tatarski „Mały”. Oba przechodzą przez Kruszyniany, potem każdy biegnie w swoją stronę przez wsie dawniej zamieszkałe przez Tatarów polskich. W Bohonikach i Kruszynianach ich potomkowie żyją do dziś, dbają o tradycję, modlą się w meczetach i oprowadzają turystów po mizarach, czyli muzułmańskich cmentarzach.

Oba Szlaki Tatarskie, to szlaki piesze, ale są dostępne także dla rowerzystów. Szlak Tatarski Duży to oznakowany kolorem zielonym 57-km szlak, który zaczyna się w Sokółce i biegnie przez Bohoniki, Starą Kamionkę, Wierzchlesie, Talkowszczyznę, Nową Świdziałówkę, Nietupę do Kruszynian. Dzisiejsi Polscy Tatarzy z Podlasia, to potomkowie Tatarów polskich, którym król nadał ziemię w XVII w. Wielu z nich ma polskie nazwiska, co do swoich własnych dodawali polskie końcówki –ski i –icz. Nadal wyznają swoją religię – islam.

Obowiązkowe punkty na Podlaskim Szlaku Tatarskim:

 • Większość wsi, które Jan III Sobieski nadał Tatarom polskim, nie przetrwało wojny. Pozostały Bohoniki z meczetem i Kruszyniany z meczetem i mizarem i mam nadzieję, że będą to Twoje obowiązkowe punkty na Podlaskim Szlaku Tatarskim.
 • Trzeba wstąpić do „Tatarskiej Jurty” w Kruszynianach znanej restauracji z tatarskimi przysmakami, którą odwiedził Książę Karol.
 • Warto wspomnieć o miejscowości Krynki ,którą przejeżdża się z nawigacją. Mówi Ci ona, na którym z 12 zjazdów powinieneś opuścić rondo. To jedyne takie rondo w Polsce.
 • Trasę można zakończyć w Sokółce, gdzie  w Muzeum Ziemi Sokólskiej jest wystawa poświęcona  polskim Tatarom poczynając od XVII w. To Muzeum jest nieczynne w niedzielę.
 • Będąc w Sokółce koniecznie trzeba zjeść bardzo dobre lody, ciastko  lub wypić wyśmienitą kawę w lodziarni “Stara Szkoła”. Jest ona w pobliżu Sanktuarium znanego z cudu eucharystycznego.

4. Perła Podlasia, czyli Tykocin

To miasto leżące 30 km na północny zachód od Białegostoku. Jego historia sięga XVI wieku i związana jest z Księstwem Mazowieckim, Wielkim Księstwem Litewskim i Królestwem Polskim oraz takimi wybitnymi postaciami jak Książę Jerzy Radziwiłł czy hetman Stefan Czarniecki.

Bogata historia ma odzwierciedlenie w ilości znamienitych zabytków. Najważniejsze z nich to:

 • Wielka Synagoga – druga co do wielkości w Polsce, aktualnie muzeum ze wspaniałą kolekcją judaików,
 • Mała Synagoga,
 • barokowy Kościół pw. Świętej Trójcy,
 • barokowy Zespół Klasztorny Bernardynów,
 • Alumnat oraz cmentarz żydowski – z najstarszych zachowanych w Polsce.

W centrum Tykocina znajduje się rynek w kształcie trapezu z przylegającymi do niego kamieniczkami i zabytkowymi budynkami .W miejscu centralnym stoi pomnik Stefana Czarnieckiego. Tuż nad rzeką jest zamek, obiekt odbudowany w 2005 na północnym brzegu, w miejscu dawnej twierdzy. Można go zwiedzać z przewodnikiem.

W miesiącach letnich można popłynąć w krótki rejs gondolą po rzece. Tykocin ma swój klimat. Oprócz zwiedzania warto pospacerować po krętych uliczkach lub usiąść na ławce na rynku, poczuć i wyobrazić sobie bogate miasto z licznymi sklepikami, browarem, gorzelnią, garbarnią, zgiełkiem na rynku i przy synagodze. Warto skosztować potraw żydowskich w restauracji Tejsza lub Alumnat .

Zaledwie 5 km od Tykocina jest dworek Pentowo i Europejska Wieś Bociania, gdzie pod maja do połowy sierpnia można oglądać bociany białe. Mają one gniazda na specjalnych platformach w pobliżu których są wieże widokowe. Z Tykocina warto także się wybrać do Narwiańskiego Parku Narodowego zwanego Polską Amazonią.

Menu